From Scope to Scale | Byggherreforum

Träff 1: Cirkulära affären – Återbruksprocessen

Byggherreforum / Träff 1: Cirkulära affären – Återbruksprocessen

LFM30 Byggherreforum Träff 1

Träff 1: Cirkulära affären – Återbruksprocessen

28 november, 2023

Bygg- och fastighetssektorn går från linjära till cirkulära flöden och processer för att öka på resurseffektiviteten och minska klimatavtrycket. Denna omställning kommer förändra synen på material och kräva utveckling av befintliga processer.

  • Vilka material är lämpliga att återbruka?
  • Hur bedöms kvalitet och av vem av dessa återbrukade produkter?
  • Hur påverkas design- och byggprocessen av krav på återbrukat material?
  • Hur kan processer återbrukas? Det vill säga, hur lär vi av tidigare projekt?

Dessa frågor var utgångspunkten för denna första träff i den nya omgången av Byggherreforum.

Vid första träffen tog vi avstamp i genomförda projekt som tacklar dessa frågeställningar, bland annat genom lärande exempel från Stadsfastigheter och Skanska/IKANO Bostad.

Vi fick även höra mer om projektet Bygg Bättre Begagnat från RISE. Läs mer om detta i presentationsmaterialet till höger. Där kan du även ta del av referat från dagens diskussioner, samt den omvärldsbevakning som togs fram inför träffen.

Hej Ulrika Wallin!

Intervju med arrangör.

Du var mötesansvarig för Träff 3: Återbruk – möjligheter och utmaningar. Berätta om upplägget och varför det är relevant.

– Återbruk är en del av lösningen för att nå lägre klimatavtryck i branschen och minska avfallet. Det är viktigt att fler aktörer går samman för att undersöka hur vi kan utveckla återbrukslösningar som kan skalas upp och anpassas industriellt.

Vilka lärdomar tar du med dig från dagens träff?

– Att samverkan är en mycket viktig förutsättning för att lyckas, både i projekt men också för att förändra branschens, myndigheters och politikers inställning till återbruk.

Vilka tips har du till bolag som vill komma igång och jobba med  den cirkulära affären?

– Starta i mindre omfattning och att samverka med aktörer som har vilja och kompetens inom området. Utgå från det material du har. Kravställ i upphandlingar. Sätt kommunikationsavdelningen på uppgiften att göra återbruk lika trendigt som second hand-kläder.

Byggherreforum | Nyheter:

Projektet är finansierat av Vinnova
och pågår till och med juni 2025.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com