Klimat möter regler är SBUF-projekt som syftat till att utreda nuläget inom branschen för industriellt producerade småhus. Vilka möjligheter att uppfylla krav och mål gällande klimatneutralt byggande som finns idag har kartlagts genom intervjustudier med både bransch och kravställare. Projektet har tagit sig an följande frågeställningar:
På frukostseminariet den 17:e april presenterar vi projektresultatet och diskuterar i en panel de hinder som projektet identifierat för klimatneutralt byggande i småhusindustrin.
Vad är syftet med detta seminarium?
– Genom att redovisa vår SBUF rapport väcka diskussion kring valda kriterier inom LFM30 och andra regelverk
Vad gör denna fråga extra angelägen att lyfta just nu?
– Det kommer fram många nya byggmaterial och byggmetoder med lågt klimatavtryck som kanske inte alltid klarar av uppsatta gränsvärden men som är väldigt bra för miljön och som tillsammans med tekniska lösningar för energiproduktion, energilagring och värmedistribution, vilka inte heller alltid är förenliga med LFM30s kriterier, gör den totala produkten nog så hållbar som ett klimatneutralt hus enligt LFM30 och framför allt billigare att köpa och äga/förvalta.
Flera av frågorna är applicerbara även på flerbostadshus. Vi ser en skillnad i vilka olika möjligheter och lösningar för klimatneutralt byggande som branschen anser vara rimliga för småhus jämfört med flerbostadshus. Skillnader som inte alltid återspeglas i regelverk och metoder men som vi anser vara viktiga för att få med hela spektrumet av bostadsbyggande i resan mot klimatneutralitet.
Vad kan man förvänta sig av dagen som deltagare?
– Insikt i vad som förväntas när vi inte bara pratar målgränsvärde CO2e/kvm BTA A1-A5 utan verkligen skall bli klimatneutrala. En diskussion som visa på många olika möjligheter att komma närmare klimatneutralitet.
Vem är målgruppen för seminariet?
– Arkitekter, konstruktörer, byggledare, installationskonsulter (byggkonsulter generellt) entreprenörer, byggherrar, materialleverantörer och övriga bland LFM30:s medlemmar som är intresserade av frågan.