Här händer det

Jennifer Cronborn, verksamhetsledare i LFM30, är tillbaka inför Stormötet 2025.

Tipsa om nyhet
Jennifer Cronborn, verksamhetsledare på LFM30, är tillbaka efter ett års föräldraledighet – lagom till Stormötet 2025, den 4 februari.

Anmäl dig till Stormötet

Här hittar du dagordning och anmälningsinformation.

Jennifer Cronborn, verksamhetsledare i LFM30, står på scen på Stormötet den 4 februari.

Vad händer på Stormötet?

– Besökarna kan förvänta sig en dag fylld av energi, gemenskap och konkret handling med fokus på LFM30:s tre huvudområden för året: klimatlöfte, samverkan och nätverk. Det är en unik chans att delta i lanseringen av det uppdaterade klimatlöftet, fördjupa sig i hur vi kan möta kvarstående utmaningar tillsammans och få insyn i vad som är på gång inom nätverket under 2025. Stormötet är dessutom en fantastisk möjlighet att nätverka med andra som delar samma mål och vision om klimatneutralitet till 2030. Det är ett tillfälle att samla kraft, dela idéer och inspireras till att ta nästa steg i omställningen.

Berätta om Stormötets fokus och upplägg.

– Stormötet fokuserar på klimatlöfte, samverkan och nätverk. Dagen inleds med lanseringen av det uppdaterade klimatlöftet och nyheter i beräkningsanvisningarna. Därefter följer en interaktiv workshop där medlemmar diskuterar kvarstående utmaningar och gemensamma lösningar inför 2025. Avslutningsvis presenteras vad som är på gång inom nätverket och möjligheter att engagera sig framåt. Det är en dag för inspiration, gemenskap och konkret handling.

Hur känns det att vara tillbaka efter års föräldraledighet?

– Det känns inspirerande och ansvarsfullt att vara tillbaka efter föräldraledigheten. Kontrasterna mellan föräldraledighet och att återgå till jobbet är stora, men det är roligt att vara tillbaka i en roll där jag kan kombinera min erfarenhet inom byggsektorn med min passion för hållbart byggande. Att bidra till LFM30:s arbete med klimatneutralitet till 2030 känns både viktigt och meningsfullt.

Förslag till nyheter






    PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com