Det här behöver du som medlem göra – och därför spelar det roll:
– Klimatredovisningen är vår årliga check-in. Men det är också ett verktyg för att utveckla hela LFM30:s arbete och sprida lärdomar till och från branschen, säger Amanda Filipsson, projektledare på LFM30 och ansvarig för redovisningen.
Klimatredovisningen sker i enkätformat via verktyget Position Green. Huvudkontakten för respektive medlemsbolag är ansvarig för att rapportera i klimatredovisningen och meddelas mejlledes när enkäten öppnar.
Byggherrar och beställare ska rapportera klimatpåverkan för samtliga projekt inom er valda testbädd som har påbörjats, pågått eller avslutats under 2025. Det gäller bygg- och anläggningsprojekt samt ROT-projekt över 5 MKR.
Nytt för i år är att LFM30 begär in information om klimatpåverkan från driftskedet för våra byggprojekt.
– I år förväntar vi oss även att fler byggherrar och beställare rapporterar in klimatpåverkan från anläggningsarbeten kopplat till sina byggprojekt. Sommaren 2025 publicerade LFM30 beräkningsanvisningar för anläggningsarbeten – vi hoppas att våra aktörer har följt utvecklingen och börjat räkna med detta nya gemensamma ramverk. LFM30:s ställer krav på sina medlemmar att beräkna projektens totala klimatpåverkan, vilket inkluderar drift och anläggningsarbeten.
Klimatpåverkan rapporteras in utefter LFM30:s Beräkningsanvisningar (2026:1). Syftet är att skapa jämförbarhet mellan projekt och se utvecklingen i relation till LFM30:s målgränsvärden.
LFM30:s Beräkningsanvisningar (2026:1) lanserades i början av mars 2026. Dokumentet baseras på LFM30:s Metod för Klimatbudget 1.7 och ersätter 1.7 som kravdokument för beräkning enligt LFM30. Dokumentet ger läsaren en enkel och användarvänlig översikt över beräkning av bygg-, anläggnings- och ROT-projekt enligt LFM30:s metod.
Nytt för i år är att materialproducenter ombeds att skicka in sina ifyllda åtgärdsplaner för sina nyckelprodukter.
Åtgärdsplanen är ett verktyg som vuxit fram inom LFM30:s Materialforum under 2025. Verktyget gör det möjligt för producenter att visa på hur deras produktutbud beräknas att utvecklas över tid i relation till dess klimatpåverkan – inte bara hur de presterar i dag. På så sätt underlättas dialogen mellan producent och beställare.
Planerna som inkommer i klimatredovisningen samlas i ett gemensamt bibliotek på LFM30:s Teams, som kan användas av nätverkets beställare.
Klimatredovisningen handlar inte bara om siffror – det är ett tillfälle att dela lärdomar med resten av nätverket. Enkäten ställer bland annat frågor om:
– För oss är det lika viktigt att förstå hur ni arbetar som att mäta exakta utsläppstal, säger Amanda.
Resultaten används aktivt i LFM30:s utvecklingsarbete. I år kopplas klimatredovisningen ännu tydligare till föreningens projekt, bland annat Från klimatforskning till nollutsläpp i praktiken och innovationsklustret BFA30.
Inom ramen för förstnämnda projektet kommer resultatet från klimatredovisningen bland annat att bli ett underlag för en Best practice-guide, med fokus på klimatförbättrade lösningar som stärker resurseffektiviteten i nyproduktionsprojekt.
Inom ramen LFM30:s nya forskningssamverkansplattform Idébygger kommer vi att lyfta in näringslivets utmaningar direkt till våra anslutna forskaraktörer.
Det innebär att klimatredovisningen inte bara sammanställer nuläget – den blir också underlag för nya sprintar, utvecklingsprojekt och riktade satsningar inom LFM30:s omställningsområden.
En annan nyhet för i år är LFM30:s pilotkarta. Pilotprojekt som rapporteras in via redovisningen kommer från och med i år publiceras på LFM30:s webbplats – och blir en del av den gemensamma läroplattformen.
Både pilotkartan – och redovisningen generellt – bygger på principen om full transparens, där projekt och bolag namnges i publika sammanställningar.
– Vi tror på hälsosam konkurrens. Transparens driver utveckling och gör det möjligt att lära av varandra. Redovisningen är också reklampelare för de som uppfyller sitt åtagande, säger Amanda.
Förra årets rapport visade att branschen fortfarande inte nått tillräckligt långt sätt till projektens klimatbelastning – men att ett stort omställningsarbete pågår bakom kulisserna.
Nu mäts projekt som startats eller pågått under 2025. Halvvägs till 2030.
– Förhoppningen är att ambitionsnivån har höjts ytterligare. Fler har kommit igång med pilotprojekt och fler har integrerat LFM30:s mål i sina projekt från start.
Klimatredovisningen ger en gemensam bild av nuläget. Den visar var vi står – och var vi behöver trycka hårdare.