LFM30 klimatredovisning: Resultatrapport 2023

Varje år följer LFM30 upp medlemmarnas klimatlöfte genom en gemensam klimatredovisning. Resultatrapporten 2023 sammanfattar den inrapporterade förflyttningen på företagsnivå och projektnivå, med fokus på klimatberäkningar, åtgärder för minskad klimatpåverkan och klimatprestanda i konkreta bygg-, ROT- och anläggningsprojekt.
LFM30 resultatrapport 2023
(pdf)

Resultatrapport 2023 visar medlemmarnas klimatredovisning

LFM30 resultatrapport 2023 är den första samlade rapporten från den årliga klimatredovisningen. Rapporten bygger på data som samlades in i mars 2024 och avser medlemmarnas förflyttning fram till och med december 2023. Totalt svarade 156 av 184 tillfrågade medlemmar på klimatredovisningsenkäten.

Klimatredovisningen är en del av LFM30 klimatlöfte. Genom den rapporterar medlemmarna hur de arbetar med att beräkna, minska och följa upp klimatpåverkan i den egna verksamheten och i konkreta projekt. Underlaget omfattar både övergripande aktiviteter på företagsnivå och klimatprestanda i bygg-, ROT- och anläggningsprojekt.

Klimatberäkningar och åtgärder på företagsnivå

Rapporten visar att många medlemmar har påbörjat eller utvecklat arbetet med klimatberäkningar och åtgärder för minskad klimatpåverkan. Bland de svarande byggherrarna och byggentreprenörerna uppgav 40 av 50 företag att de beräknar sina koldioxidutsläpp och genomför åtgärder för att minska CO2e-utsläpp.

Även materialleverantörer redovisar ett aktivt arbete med klimatdata. Av 33 svarande materialleverantörer uppgav 29 att de beräknar klimatbelastningen eller har EPD för sina produkter. Samtidigt uppgav 31 materialleverantörer att de genomför åtgärder för att minska produkternas CO2e-utsläpp.

Projektdata från bygg, ROT och anläggning

På projektnivå rapporterades 35 fullständiga byggprojekt in från byggherrar. Projekten har beräknats enligt LFM30metod för klimatbudget, med avgränsningen A1–A5. Av dessa var 20 flerbostadshus, där två pilotprojekt låg under LFM30 målgränsvärde.

För lokaler rapporterades tolv projekt, varav tre var pilotprojekt. Åtta av de tolv projekten understeg LFM30målgränsvärden. Rapporten visar samtidigt att arbetet med projektdata behöver utvecklas vidare, eftersom endast elva av 42 svarande byggherrar rapporterade in klimatdata för projekt enligt LFM30 metod.

Anläggning och ROT som utvecklingsområden

Rapporten visar att anläggningsprojekt och ROT-projekt är viktiga områden för fortsatt utveckling. Ett renodlat anläggningsprojekt rapporterades in i 2023 års klimatredovisning. Samtidigt konstaterar rapporten att tydligare metod, avgränsning och kravställning behövs för att klimatberäkningar av anläggningsprojekt ska kunna användas mer systematiskt.

För ROT-projekt samlade enkäten in uppgifter om i vilken utsträckning medlemmarna klimatberäknar reparations-, ombyggnads- och tillbyggnadsprojekt samt vilka klimatförbättrande åtgärder som genomförs. Det är ett område där LFM30 ser behov av fortsatt metodutveckling, lärande och fler inrapporterade projektdata.

Ett gemensamt underlag för fortsatt arbete

Resultatrapporten 2023 ger LFM30 medlemmar, beställare, byggherrar, entreprenörer, konsulter, materialleverantörer och fastighetsägare ett gemensamt underlag för att följa utvecklingen. Rapporten visar både framsteg och kvarstående utmaningar, bland annat behovet av tydligare krav i tidiga skeden, mer konsekvent projektredovisning och fortsatt samverkan mellan aktörer.

Ladda ner rapporten för att ta del av resultat, projektdata och lärdomar från LFM30 klimatredovisning 2023.